Aké výhody má nákladná letecká preprava?

Cestování

Keď chcete prepravovať tovar naprieč kontinentmi, máte v podstate dve možnosti: more alebo vzduch. Či už námorná, alebo letecká preprava, obe majú svoje výhody. My sa teraz zameriame na tú rýchlejšiu z nich a vlastne najrýchlejšiu prepravu vôbec, ktorou je preprava letecká.

Rýchlosť, plynulosť, bezpečnosť a globálne pokrytie

Áno ak v niečom expresná letecká preprava vyniká, je to práve jej rýchlosť. V priebehu niekoľkých hodín je vďaka nej možné prepravovať zásielky a komodity z jednej strany sveta na druhú. A to neprerušovane ponad jednotlivé krajiny, vodné plochy a iné geografické prekážky. Ak je teda rýchlosť a bezproblémovosť zásobovania na prvom mieste, jednoznačnou voľbou je práve letecká preprava.

Taktiež musíme spomenúť, že štatisticky ide o najbezpečnejší spôsob prepravy na svete. A keďže poskytuje globálne pokrytie, každému dokáže sprístupniť aj vzdialené trhy. Ako sme už spomenuli v úvode, toto okrem leteckej prepravy dokáže už len námorná, ktorá je však výrazne pomalšia (i keď má zas iné výhody).

Ďalšie výhody leteckej prepravy

Výhodou leteckej prepravy je aj to, že je pomocou nej možná aj spoľahlivá preprava tovaru, ktorý je náchylnejší na skazu. Takýto tovar sa tak k zákazníkovi dostane ešte v čase, keď stále má dostatočnú trvanlivosť.

Letecká preprava je vhodná aj na prepravu živých zvierať. Tie je totiž možné dostať na požadované miesto v čo najkratšom čase. Zvieratá tak nie sú zbytočne vystavované dlhou a „stresujúcou“ prepravou. Nákladné lietadlá taktiež poskytujú dostatok nákladného priestoru aj pre veľké množstvo tovaru, či rôzny nadrozmerný náklad. Aj z globálneho hľadiska je letecká preprava dôležitá aj z hľadiska objemu prepravovaného tovaru.

Samozrejme, náklady na leteckú prepravu sú vysoké a teda aj jej cena je vyššia v porovnaní s alternatívami. Vyššie uvedené výhody a taktiež fakt, že pri leteckej preprave je minimálne riziko poškodenia, však túto vyššiu cenu dokonale racionalizujú.

 

Zdroj obrázka:

Autor: Dushlik / Stock.adobe.com