Ako pripraviť záhradné jazierko na novú sezónu?

Hobby & bydlení

Príroda sa pomaly, ale isto začína prebúdzať. Tohtoročná slabá zima spôsobila skoré prebudenie vegetácie a alergici už teraz cítia, že niektoré vybrané stromy začínajú už kvitnúť.

Ak ale máte na záhrade pekné záhradné jazierko, ako ho pripraviť na novú sezónu?

Kúpte štartovacie baktérie do jazierka

Na jar sa voda začne ohrievať a začínajú sa spúšťať biologické procesy. Ryby sa začnú kŕmiť a vašou povinnosťou je vytvoriť im ideálne podmienky na život. Pomôcť vám v tom môžu filtračné štartovacie baktérie do jazierka. Zabezpečujú bezpečné fungovanie jazierka počas celej sezóny a dalo by sa povedať, že práve od naštartovania jazierka sa bude vyvíjať to, ako sa bude dariť vášmu jazierku. Ak máte v jazierku ryby, už teraz si kúpte dobré štartovacie baktérie, ktoré zabránia úhynu rýb, ktoré máte v jazierku.

Očistite okolie jazierka

Ak vám po roztopení snehu v okolí jazierka ostalo opadané lístie ešte z jesene, skúste ho pohrabať a následne odniesť do kompostu. Prioritou je nielen naštartovanie jazierka štartovacími baktériami, ale aj odstránenie konárov, suchého lístia z blízkosti jazierka. Okolie jazierka musí byť čisté, aby v ňom mohli rásť rastlinky, ktoré ste si tam nasadili.

Skontrolujte stabilitu mostíku nad jazierkom

V prípade, že máte nad jazierko drevený mostík, nezabúdajte ho ešte pred začiatkom jari dôkladne skontrolovať. Potrebné je skontrolovať najmä stabilitu, aby sa nestalo, že sa vám prehnitý mostík prepadne rovno do jazierka.

Ak je stabilita mostíka v poriadku, potom si skúste ponatierať celý drevený mostík novou farbou. Aby záhradné jazierko vyniklo, nemôžete nechať drevený mostík ošúpaný.

Urobte všetko preto, aby vodu neznečistili zelené riasy

Ako teda pripraviť záhradné jazierko na novú sezónu? Okrem čistenia okolia, prípravy dreveného mostíka a štartovacích baktérií by ste mali dávať pozor na to, aby sa vám v jazierku nepremnožili zelené riasy. Premnoženie nebezpečných zelených rias môže byť katastrofálne pre život v jazierku. Ak by ste nechali zelené riasy sa rozmnožovať, jazierko by sa zakalilo a dochádzalo by k výkyvom obsahu kyslíka, čo by bolo nebezpečné práve pre ryby žijúce v jazierku.

Zdroj obrázka:

Autor: Ron Zmiri / Shutterstock.com