Ako si vybrať a starať sa o posteľné prádlo?

Hobby & bydlení

Kvalita posteľného prádla, ktoré je bežne dostupné v obchodoch, sa výrazne zhoršila. Viacerí z nás prihliadajú na cenu a chcú, aby bola čo najnižšia, pričom si neuvedomujú, že materiál nie je dostatočne dobrý, aby zvládol časté používanie a predovšetkým pranie.

Ako si teda vyberať a starať sa o posteľné prádlo?

Veľkosť

Pri výbere nového posteľného prádla, vrátane detských obliečok, je potrebné prihliadať na veľkosť. V súčasnosti je v ponuke viacero rozmerov postelí, matracov, vankúšov, či paplónov, preto je dôležité ešte pred kúpu nového posteľného prádla poznať rozmery postelí, matracov, vankúšov a paplónov.

Materiál

Čo sa týka materiálu, určite uprednostňujte posteľné prádlo z kvalitnej 100% bavlny. Ak natrafíte na 100% organickú bavlnu, kúpte si posteľné prádlo aj z nej. Je kvalitné, dokonca kvalitnejšie ako posteľné prádlo zo 100% bavlny.

V zimných mesiacoch ale oceníte aj hrubšie flanelové obliečky. Viacerí z vás si možno ešte spomínate na flanelové košele, ktoré nosili vaši otcovia, či dedkovia. Flanel je príjemný, hrejivý materiál a vyrábajú sa z neho aj kvalitné flanelové obliečky. V kombinácii s teplými froté plachtami tvoria zimný set posteľného prádla.

Cez leto vám odporúčame kupovať a používať saténové posteľné obliečky. Sú chladivé, avšak môžu sa viac krčiť. V lete vám to ale vadiť nebude. Budete potrebovať jemné, tenké, na dotyk príjemné posteľné prádlo.

Ako sa ale o posteľné prádlo starať? Odporúčame vám vždy sa držať etikiet, ktoré vám napovedia, na akej teplote prať prádlo. Odporúčame vám posteľné prádlo nechať vysušiť ideálne vonku, nezávisle od ročného obdobia. Mráz a slnečné lúče zabijú baktérie a vystavovanie slnečným lúčom a mrazu ocení aj matrac, vankúš, ale aj paplón.

Meniť by ste ich mali každé dva týždne. Obliečku vankúša ale odporúčame prať každý týždeň.

Zdroj obrázka:

Autor: World_of_Textiles / Shutterstock.com