Pár dobrých rád k výberu záhradného náradia

Hobby & bydlení

S koncom zimy sa opäť blíži obdobie, keď záhradkári budú oveľa viac času tráviť starostlivosťou o tú svoju záhradu. A aby sa záhradkár vedel o záhradu adekvátne postarať, potrebuje spoľahlivé záhradné náradie. 

Berte do úvahy svoju fyzičku

Či už bude tento rok vašim „debutovým“ vo svete záhradkárčenia a pestovania zeleniny, či sladkého ovocia a teda si idete prvýkrát kupovať záhradné náradie, alebo len potrebujete svoje verné, ale staré a opotrebované nástroje vymeniť za nové záhradné náradie, mame pre vás pár dobrých rád.

Aj pri záhradnom náradí je dôležitá jeho veľkosť. Každý sme predsa iného vzrastu, máme rôznu silu a tak jedno konkrétne náradie nikdy nebude vyhovovať každému. Pri kúpe záhradného náradia je tak dobré si jednotlivé kusy chytiť, poťažkať a skúsiť si predstaviť prácu s nimi.

Ak sa vám už v predajni zdá záhradné náradie ťažké a neobratné, nemôžete dúfať, že sa vám s ním bude dobre pracovať. V prípade nákupu online uprednostnite e-shopy, ktoré umožňujú náradie vrátiť a vymeniť ak vám „nesadne“.

Pokiaľ to je možné, vyberajte odolné materiály 

Dobre si všímajte aj materiály, z ktorých je náradie vyrobené. Chcete predsa, aby vám vydržalo niekoľko rokov a vy ste tak nemuseli kupovať nové záhradné náradie častejšie ako účinné hnojivá pre chutnú zeleninu, ktorú pestujete. Odolnými materiálmi sú vo svete záhradného náradia kov a drevo, takže sa zamerajte hlavne na takéto náradie.

Tu sa však opäť vrátime k našej prvej rade: ak ste našli náradie z takýchto pevných materiálov, ale je pre vás ťažké, uprednostnite radšej ľahšie, ktoré bude mať niektoré časti z plastu. Nemá zmysel mať maximálne odolné náradie ak s ním nezvládnete pracovať.

Keď už sme pri trvanlivosti náradia, na záver ešte malá rada k jeho skladovaniu. Na menšie náradie si zaobstarajte kôš, či niečo podobné a väčšie kusy zaveste na nástenné háky, predídete tak k predčasnému otupeniu, či inému poškodeniu.

Zdroj obrázka:

Autor: sanddebeautheil / Shutterstock.com