Prečo sú rolety skvelou voľbou pri výbere tieniacej techniky?

Hobby & bydlení

Bola síce doba, keď na vrchole popularity tieniacej techniky boli žalúzie, v súčasnosti však môžeme povedať, že rolety sa vrátili opäť na vrchol. Samozrejme, niekto vyžaduje plynulejšie regulovanie tienenia, ktoré majú len žalúzie, ale inak sú moderné rolety skvelou tieniacou technikou.

Jednoduché a účinné riešenie 

Ak by sme ostali pri klasike, ktorou sú obľúbené látkové rolety, tak tie dokážu zaujať aj svojim dizajnom. Po tejto stránke sú totižto niekde úplne inde ako staré „socialistické“ rolety, ktoré si mnohí ešte určite pamätajú z doby pred „mániou“ žalúzií.

Pri moderných látkových roletách máte na výber z nespočetného množstva látok, ktoré sa líšia farbami, vzormi aj funkčnými vlastnosťami. Z dizajnovej stránky si môžete prispôsobiť aj držiaky, spodné lišty, retiazky, či ďalšie detaily. Môžete si aj zvoliť, či chcete, aby bol hriadeľ otvorený, alebo ukrytý v kazete.

Vyrábajú sa vo veľkom rozsahu, čo sa rozmerov týka, takže sú vhodné na rôzne okná a presklené plochy. Ich inštalácia je v niektorých prípadoch tak jednoduchá, že nepotrebujete ani nič vŕtať, stačí rolety nacvaknúť na rám okna. Prípadne je možné látku po stranách spevniť vodiacim lankom. A k používaniu roliet zrejme nemusíme nič dodávať, všetci dobre vieme, že dokážu úplne zatemniť miestnosť, ale ako už bolo naznačené v úvode, pri obyčajných roletách absentuje možnosť plynulej regulácie intenzity tienenia.

Chcete výhody naviac? 

Zaujímavým „poddruhom“ roliet sú kvalitné vonkajšie rolety. Pre mnohých ide o najpreferovanejší druh tieniacej techniky. Čo sa samotného tienenia týka, fungujú podobne ako vnútorné rolety, ale majú naviac niekoľko výhod.

Keďže slnečné lúče odrážajú ešte vonku, zabraňujú prehrievaniu interiéru. A to naozaj účinne. Zároveň dokážu cez zimu pomôcť s izoláciou vašej domácnosti, aby ste nemali tak veľké tepelné straty cez okná.

Izolovať dokážu do určitej miery aj vonkajší hluk, takže ku komfortu u vás doma prispejú aj z tejto stránky. A ak bývate v rodinnom dome alebo v byte na prízemí, určite oceníte aj ich bezpečnostnú funkciu. Zatiahnuté totižto vytvoria na oknách bariéru, ktorá sťaží vniknutie do domácnosti práve cez okná, ktoré sú často v tomto ohľade najslabším článkom.

Zdroj obrázka:

Autor: Adonis Daniel Murbach / Shutterstock.com