Vydáva vaša práčka zvláštny hluk? Môže to spôsobovať viacero faktorov

Hobby & bydlení

 

Jedným z častých príznakov, ktorý signalizuje, že s vašou práčkou je niečo zle, je nezvyčajný hluk. Väčšinou začne práčka vydávať neštandardné zvuky pri žmýkaní (i keď to nie je úplne pravidlom).

Problém s čerpadlom, či s tlmičmi 

Nepríjemné zvuky sa môžu objaviť aj pred žmýkaním, počas vypúšťania vody. V takomto prípade bude pôvodcom nežiaducich zvukov čerpadlo. Môže v ňom byť cudzí predmet, napríklad minca, ktorú ste zabudli v nohaviciach, gombík, ktorý sa odtrhol z oblečenia a podobne. To je ten lepší prípad, stačí odstrániť tento predmet a je po probléme. Čerpadlo sa môže stať hlučným aj vekom, keď už je vrtuľka voľnejšia. V takom prípade pomôže len hľadanie nového čerpadla medzi Electrolux náhradnými dielmi.

Ak sa z práčky ozýva počas prania klepanie, príčinou budú poškodené, respektíve opotrebované tlmiče práčky. V prípade nerovnomerného zaťaženia môže práčka dokonca začať poskakovať. Ak totižto nefungujú tlmiče tak, ako majú, nárazy sa prenášajú na kostru, či stenu práčky. Problém vyriešite výmenou tlmičov.

Opotrebované ložiská bubna, uhlíky na motore, či klinový remeň 

Medzi časté príčiny hlučnosti práčky patria zničené ložiská bubna. Tento problém odhalíte tak, že hlučnosť sa stupňuje so zvyšovaním otáčok práčky. Keď sa začne takýto problém prejavovať, je dobré čo najskôr namontovať nové ložiská do práčky.

Hluk môže spôsobovať aj motor práčky. Ak práčka vydáva zvuky podobné šušťaniu, či pískaniu, treba vymeniť uhlíky na motore. Taktiež túto výmenu netreba odkladať, pretože z hluku to môže prejsť do vynechávania žmýkania a nakoniec sa stane, že motor sa vôbec neroztočí.

Posledným z dôvodov hučania práčky je klinový remeň. Ten sa časom môže z jednej strany zodrať a pri otáčaní bubna je tak hlučný. Pochopiteľne v takejto situácii pomôže len výmena remeňa za nový.

Zdroj obrázka:

Autor: Krakenimages.com / Shutterstock.com