Keď sa v súvislosti s jazdou na aute spomenie bezpečnosť, väčšinou sa spomínajú brzdy, či rôzne moderné systémy, ktoré priamo slúžia na zvyšovanie bezpečnosti jazdy. Len málokto si však v súvislosti s bezpečnosťou spomenie na tlmiče.
Nejde len o komfort a ochranu ďalších súčastí auta pred otrasmi
Áno, na rozdiel od brzdových platničiek a ďalších súčastí brzdového ústrojenstva, či spomínaných bezpečnostných systémov, nespočíva primárna úloha tlmičov v bezpečnosti. Ich primárnou úlohou je prinášať do jazdy komfort tým, že zmierňujú nerovnosti na ceste. Tým zároveň chránia aj mnohé iné súčasti auta, na ktoré by priveľké otrasy mali negatívny vplyv, čo sa životnosti týka.
Tlmiče však taktiež vplývajú na bezpečnosť jazdy. A táto ich „funkcia“ súvisí s už spomínanými bezpečnostnými systémami. ABS, regulácia preklzovania a podobné systémy totiž správne fungujú len za predpokladu, že pneumatiky čo najlepšie priliehajú k vozovke. A o to sa starajú tlmiče.
Aquaplaning
Túto úlohu tlmičov je možné dobre ilustrovať na aquaplaningu. Zjednodušene povedané ide o jav, ktorý nastáva pri zvýšenej rýchlosti vozidla na mokrej vozovke. Medzi pneumatiku a vozovku sa vtedy vplyvom nedostatočného odvádzania dostane voda, čo výrazne znižuje ovládateľnosť vozidla.
Brzdenie je v takomto prípade samé o sebe neúčinné bez ohľadu na to, akými rôznymi modernými systémami je dané auto vybavené. Kvalitné tlmiče v dobrom stave však dokážu riziko aquaplaningu minimalizovať tým, že aj v takýchto situáciách dokážu pomerne účinne držať pneumatiky na vozovke.
Riziká jazdy s poškodenými tlmičmi
A čo hrozí pri jazde s poškodenými tlmičmi? Okrem nižšieho komfortu sú tu aj horšie následky: znižovanie životnosti ďalších súčastí auta, najmä ložísk a hlavne znížená bezpečnosť jazdy a väčšie riziko šmyku a straty kontroly nad vozidlom.
Zdroj obrázka:
Autor: happycreator / Stock.adobe.com