Ako funguje ochrana a autorské právo pri štandardnej e-knihe?

Ostatní

E-knihy sú už pomerne dosť bežnou záležitosťou. Nielen, že mnohí autori vôbec nevydávajú knihy ako také v papierovej podobe, ale rovno virtuálne, ale aj celý rad tradičných diel sa už dávno presunul skôr do virtuálneho sveta, kde je oveľa dostupnejší a často čitateľnejší.

Lenže zaujímavou otázkou zostáva to, ako je to s autorskými právami v momente, keď sa bavíme o elektronickej knihe s reálnou predlohou? Tak na to sa pozrieme v rámci dnešného článku!

Práva na najčítanejšie tituly

Zatiaľ čo nové knihy na trhu môžu zvoliť voľnú virtuálnu produkciu ako zaujímavý marketingový ťah vedúci k popularizácii tvorby daného autora, tak naopak najobľúbenejšie knihy z mnohých žánrov sa dostávajú do virtuálnej podoby s tým, že sú stále pod rovnakými autorskými právami, ako ktorékoľvek iné knihy.

Ako to funguje v praxi

Predstavme si, že prechádzame rebríčkami kníh a nájdeme titul, ktorý by nás naozaj zaujímal. Sláva! Nové čítanie je už na dosah. Lenže môže sa stať, že knižka nie je jednoducho na zohnanie, knižnice ju nemajú a sama o sebe je v papierovej verzii príliš drahá. V ten moment ale zajasáte, pretože sa dostanete k lacnej virtuálnej edícii. Pokiaľ ju kupujete od originálneho predajcu, tak rozhodne nemôžete čakať žiadny problém, naopak všetko by malo byť úplne v poriadku. Problém by ale bol, keby ste začali knihu verejne šíriť a zdieľať, pretože na to už autorské práva v rámci klasickej licencie kupca nemáte.

Len veľmi ťažko vymedzený priestor

Či už ide o odborné články a bulletiny alebo ide o najlepšie hodnotené tituly z kategórie bestsellerov, tak všetky zdieľajú jeden veľký problém. A to ten, že zdieľanie takej knihy je iba veľmi ťažko zastaviteľné. Formát PDF síce umožňuje celý rad špecifických funkcií, ktoré napríklad môžu pomôcť dostať sa k pôvodnému kupcovi, čím šíriaceho človeka odhalia. Ale následné problémy prevažnej väčšine autorov skrátka nestoja za to, aby sa hádali a handrkovali na súde o vlastníctve virtuálnych kópií a ich nezákonného šírenia. Možno aj to je dôvodom, prečo dlhodobo môžu byť e-knihy zaujímavou možnosťou, ale nie hlavným prezentačným miestom pre nové tituly.