Chyby, ktoré robíme v domácnosti a majú vplyv aj na životné prostredie

Ostatní

Životné prostredie je téma, ktorá sa bude rozoberať aj nasledujúce roky. Už dlhodobo vnímame znižovanie kvality životného prostredia práve ľudskými aktivitami. Ak chceme, aby sa kvalita životného prostredia zlepšila, musíme začať predovšetkým od seba.

Aké chyby, ktoré robíme v domácnosti, majú vplyv na životné prostredie?

Hádžeme do toalety zvyšky potravín

Veľkou chybou najmä rodín žijúcich v bytoch je hádzanie odpadkov do toalety, do WC. Neuvedomujú si však, že takýmto spôsobom upchávajú toaletu a môžu spôsobiť nemalé komplikácie aj susedom v paneláku.

Pomôcť v tomto prípade môže prebíjanie odpadov a čistenie kanalizácie, známejšie ako profesionálne krtkovanie. Ak ale nebudeme hádzať zvyšky, najmä veľké zvyšky potravín do toalety, vyhneme sa týmto problémom.

Ak bývate v rodinnom dome a máte záhradu, vytvorte si kompostovisko, kde budete dávať zvyšky potravín (len tie, ktoré je možné kompostovať). Zvyšok odporúčame dávať do komunálneho odpadu.

Používame veľké množstvo igelitových sáčkov

Ďalšou chybou, ktorú robíme a má vplyv na životné prostredie, je používanie veľkého množstva igelitových sáčkov. Igelitové sáčky sú veľká záťaž na životné prostredie a ani si to neuvedomujeme, ale aj my vplývame negatívne na životné prostredie, a to tým, že sa nevieme vzdať týchto sáčkov.

Keď sa ich neviete úplne vzdať, skúste aspoň ich používanie obmedziť. Pýtajte si pečivo v pekárni do látkových vrecúšok, doma používajte namiesto igelitových sáčkov voskované obrúsky.

V potravinách nahrádzajte igelitové sáčky látkovými vrecúškami, či sieťovými vreckami.

Igelitové sáčky sa rozkladajú v prírode tisícky rokov, preto už teraz obmedzte ich používanie na minimum a prispejte k skvalitneniu životného prostredia.

Ďalšie chyby, ktorých sa dopúšťame, je veľké míňanie pitnej vody (sprchovanie, umývanie riadu). Pitná voda je v niektorých štátoch vzácna, preto si ju chráňme a nemíňajme ju zbytočne.

Zdroj obrázka:

Autor:  Paitoon Pornsuksomboon / Shutterstock.com