Čítate priveľa? Je možné, že vás čakajú zdravotné problémy

Ostatní

Všetkého priveľa škodí. A to isté platí aj o čítaní. Pokiaľ chcete byť zdraví, nemali by ste to s touto aktivitou preháňať. Ale ako na to?

Nevysedávaj pri tom počítači, televízii, telefóne! To sú slová, ktoré v dnešnej dobe počúva mnoho detí a mladistvých. Vedeli ste ale, že podobne nepríjemné problémy môže spôsobiť aj prehnané čítanie kníh?

Negatívne efekty prehnaného čítania kníh

Čo má spoločné čítanie kníh a vysedávanie pri počítači? Na prvý pohľad toho veľa nie je. Ak však obom týmto aktivitám venujete priveľa času, začnú sa v podstate prelínať. Negatívne efekty modrého svetla na naše zdravie už určite poznáte. Alebo ste o nich aspoň počuli. Vedeli ste ale, že aj prílišným čítaním si môžete spôsobiť celý rad zdravotných problémov?

Môže za to predovšetkým spôsob, akým to robíte. Pokiaľ čítaním trávite množstvo hodín denne, pravdepodobne nedávate vášmu telu dostatok pohybu. Naše telo sa potrebuje dostatočne hýbať, striedať rôzne polohy, byť aktívne. Bez toho svaly veľmi rýchlo ochabnú a u niektorých ľudí dôjde aj k spomaleniu metabolizmu v dôsledku chýbajúceho pohybu. Ak teda chcete z čítania čerpať predovšetkým benefity, potom treba tento koníček vyvážiť.

Majte čítanie pod kontrolou

Prejdite si rebríčky kníh, prečítajte si tie najlepšie hodnotené knihy alebo najobľúbenejšie knihy. Prípadne niečo iné, čo máte na zozname na prečítanie. Na tom prakticky nezáleží. Dôležité však je, aby ste si stanovili limity. Všetkého veľa škodí a to isté platí aj o čítaní. Nemusíte sa samozrejme obmedzovať úplne, kľudne môžete čítaním stráviť aj niekoľko hodín denne. Dbajte však na to, aby ste mali dostatok pohybu a dodali vášmu telu potrebné živiny.

Môžete sa tiež riadiť odporúčanými hodnotami. U dospelého človeka je to medzi jednou až dvomi hodinami denne, u študentov až tri hodiny. Čo vám bude vyhovovať však záleží iba na vás. Čítanie je určite jedným z koníčkov, ktoré by ste zo svojho života v žiadnom prípade nemali vyškrtnúť. Len je dôležité vedieť ho udržať na uzde a získané hodiny prípadne nahradiť inými produktívnymi aktivitami. Napríklad športom alebo štúdiom, čo vás tiež môže posunúť ďalej vo vašej kariére.