Čo je potrebné zvážiť pri výbere okien a vchodových dverí pre dom?

Ostatní

Chystáte sa stavať dom? Jednou zo základných vecí, ktorú budete riešiť, sú vchodové dvere a okná. Ich ponuka je široká, ale rozhodne je potrebné si dať pri výbere záležať, aby ste časom svoju voľbu neoľutovali.

Vchodové dvere rodinného domu musia odolať nielen zlodejom, ale aj počasiu

Keď sa vyberajú nové vchodové dvere, zvyčajne sa najviac zameriava na bezpečnosť. Vchodové dvere bývajú podľa bezpečnosti rozdelené do šiestich tried (vyššia trieda znamená lepšie zabezpečenie). Pre obydlia sa používajú prvé štyri. Ak bude mať váš dom aj druhý vchod, nezabudnite ani na bezpečnosť týchto dverí.

Na rozdiel od vchodových dverí do bytu, ktoré sú vo vnútri bytovky, vchodové dvere do domu musia čeliť aj rôznym poveternostným vplyvom. Preto je dôležité zvážiť výber materiálu z hľadiska jeho schopnosti týmto vplyvom odolávať. Ak budú vaše vchodové dvere kryté, napríklad nejakým prístreškom, ich odolnosť môže byť nižšia.

Materiál má vplyv aj na tepelnoizolačné vlastnosti dverí, takže myslite aj na tento faktor. Pri výbere vchodových dverí do domu zvážte aj, či nebude vhodné mať aj svetlíky, aby ste vo vašej vstupnej hale mali prísun prirodzeného svetla.

Aj okná musia byť bezpečnostné

Prejdime teraz k oknám. Či už si vyberáte dlhodobo obľúbené plastové okná, alebo rozmýšľate nad oknami z iného materiálu, najviac vás budú zrejme zaujímať tepelnoizolačné vlastnosti, na ktoré má vplyv nielen materiál, ale aj konštrukcia okien.

Ak majú okná izolovať aj niečo ďalšie ako teplotu, tak potom rozhodne zvuk. Ten síce zvykne viac trápiť obyvateľov sídlisk, ale aj ak bývate v rodinnom dome, môže vám spôsobovať problémy, napríklad ak bývate pri frekventovanejšej ceste.

Čo je naopak oveľa dôležitejšie pri oknách v rodinnom, je bezpečnosť. Predsa len môžu byť pre zlodeja ďalším spôsobom ako sa dostať do vášho domu. Preto nezabúdajte ani na spoľahlivé bezpečnostné kovanie.

Zdroj obrázka:

Autor: Frank Oppermann / Shutterstock.com