Čo musí spĺňať ideálny pracovný odev?

Ostatní

Pracovný odev je súčasťou mnohých zamestnaní. Nemyslíme však teraz povinný dresscode na vyšších pozíciach alebo vo firmách, kde si na takýchto veciach potrpia. Hovoriť budeme o pracovnom odeve, ktorého zmyslom je chrániť svojho nositeľa.

Prostredie je prvým faktorom, ktorý treba zohľadniť pri výbere pracovného oblečenia

Chrániť pred čím? To sa líši v závislosti od povahy zamestnania. Môže to byť jednoducho ochrana pred zašpinením sa, pri práci v exteriéri ochrana pred vplyvmi počasia, ale samozrejme aj ochrana pred úrazmi. Preto je aj práca a prostredie, v ktorom je vykonávaná, najhlavnejším faktorom pri hľadaní dobrého pracovného oblečenia.

Klasické montérky sú základným druhom pracovného oblečenia, pre prácu v bežnom interiéri, v ktorom nehrozí nijaké špeciálne riziko. Pri práci v exteriéri je potrebné brať ohľad prinajmenšom aj na možné vplyvy počasia. Odolnosť voči vode a vetru sa hodí vždy a do chladných mesiacov je potrebné, aby pracovné oblečenie bolo dostatočne zateplené.

Aj pri práci sa môžete cítiť pohodlne

Vo všeobecnosti platí, že sa oplatí vybrať si také pracovné oblečenie, ktoré má zosilnené vrstvy v oblastiach kolien a lakťov, to sú totižto časti odevu najnáchylnejšie na opotrebovanie. Netreba zabúdať ani na kvalitnú pracovnú obuv. Tá musí byť pevná a chrániť nielen pred predmetmi, ktoré vám môžu padnúť na nohy, ale aj pred dažďom. A popritom musí zvládať udržiavať vaše chodidlá v relatívnom pohodlí aj počas dlhých pracovných smien.

Okrem ochrany však musí pracovný odev spĺňať aj ďalšie požiadavky. Áno, má v prvom rade chrániť, ale to neznamená, že nemôže byť pohodlný a príjemný pri nosení. Dokonca by sme povedali, že musí taký byť. Pri manuálnej práci totižto robíte veľké množstvo rôznych pohybov a pracovné oblečenie by vám v tom nemalo brániť.

Zdroj obrázka:

Autor: Sergey Ryzhov / Shutterstock.com