Laserová tlačiareň nájde uplatnenie všade, kde sa tlačí veľa. A čo tam, kde málo?

Ostatní

Atramentovú alebo laserovú tlačiareň? To je častá dilema, hlavne ak ide o domácnosti. Vo firmách totižto skôr nájdu uplatnenie laserové tlačiarne a tak tento „súboj“ môže byť vyrovnanejší práve v otázke domáceho používania.

Ak netlačíte fotky, atramentová tlačiareň pre vás asi nebude mať zmysel

Iste, ak si chcete doma tlačiť fotky, či pokročilejšiu grafiku, zrejme nemá cenu špekulovať nad inou možnosťou, než nad atramentovou tlačiarňou. Fotky vytlačené na atramentovej tlačiarni sú kvalitou oveľa lepšie ako fotky, ktoré by boli vytlačené tlačiarňou laserovou.

Na všetko ostatné (a teda dokumenty a jednoduchú grafiku) je potom lepšia laserová tlačiareň. Aj keď niekto môže tvrdiť, že laserová tlačiareň sa oplatí len pri častejšej tlači (preto tie firmy), nemusí to byť jej jediná výhoda.

Ale začnime tou. Laserové tlačiarne majú síce vyššiu obstarávaciu cenu, ale tlač na nich je oveľa ekonomickejšia. Pre lepšiu predstavu, koľko strán vytlačíte napríklad na čiernej atramentovej náplni HP 301 pri 5% pokrytí? Bude to niečo málo cez 300. Pamätajte si tento údaj.

Výhody pre väčšie objemy tlače, ale aj pre tlač sporadickú

Zoberme si teraz toner čiernej farby rovnakej značky, napríklad toner CE285A. Ten vám pri 5% pokrytí vytlačí až 2000 strán! A nehľadajte rozdiel v cene, chyták v tom nie je (ak teda nerátame o niečo vyššiu cenu tlačiarne).

Laserové tlačiarne vám vedia svoju vyššiu cenu vrátiť menšími nákladmi na tlač. Čím viac budete tlačiť, tým viac sa vám investícia vráti. Preto tie názory, že laserové tlačiarne sú vhodné vtedy, keď sa tlačí vo veľkom množstve.

Tonery však majú oproti atramentovým náplniam aj ďalšiu výhodu, vďaka ktorej má o laserovej tlačiarni zmysel uvažovať aj vtedy, keď tlačíte len príležitostne. Toner vám (na rozdiel od atramentovej náplne) nezaschne ani keď ho nebudete dlhšie používať. Nebudete tak musieť kupovať nový kvôli tomu, že vám v tlačiarni „zaschla farba“.

Zdroj obrázka:

Autor: Roman Pavlik / Shutterstock.com