Poznáte manuka med? Ak nie, je čas spoznať ho

Ostatní

Keďže je vysoký výskyt respiračných ochorení, najmä však chrípky, ktorá po dvoch rokoch pandémie opäť vypukla v plnej sile, snažíme sa posilniť si imunitný systém ako to najviac ide. Med teraz používame v kuchyni častejšie ako kedykoľvek predtým.

Počuli ste ale už o manuke mede? Ak nie, prezradíme vám jeho účinky, na čo sa najviac odporúča a odkiaľ vlastne pochádza.

Stručné informácie o manuka mede

Jedná sa o med, ktorý pochádza z Austrálie, lebo ho vyrábajú včely, ktoré hodujú na kre, ktorý rastie jedine v Austrálii a na Novom Zélande. Ak by ste si chceli vyhľadať ten krík, nájdete ho pod názvom Leptospermum scoparium. Tieto kríky rastú na suchom východnom pobreží Austrálie.

Tento med sa odlišuje od tých našich, ktoré bežne kúpime u našich včelárov. Rozdiel je v nektári, ktorým sa včely kŕmia a ten následne nosia do úľa. Tento nektár obsahuje iné zložky ako náš domáci med zo Slovenska.

Ako zistíte, že manuka med je naozaj med, ktorý bol získaný z krov Leptospermum scoparium? Stačí si pozrieť označenie na pohári (NPA, MGO). To bude potvrdením, že nektár bol získaný z manuka krov.

S čím vám vie manuka med pomôcť?

Ak si kúpite manuka med, určite budete chcieť vedieť s akými zdravotnými problémami vám vie pomôcť. Je veľmi dobrý pri rôznych poraneniach, či popáleninách. Je dobrý na sterilizáciu rán a dokáže tak znížiť pravdepodobnosť výskytu infekcie.

Manuka med je dobrý aj na liečenie a zmierňovanie rán. Ak máte nejaké rany, používajte na rany práve kvalitný manuka med z austrálskych manuka krov. Znižuje potrebu brať antibiotiká, pretože predchádza infekcií rán.

Tento med je dobrým pomocníkom aj pri bolesti hrdla a ak vás trápi nepríjemný kašeľ, dokáže ho zmierniť. Konzumovať tento med sa odporúča aj ľuďom s cukrovkou. Je taktiež dobrý na liečbu akné.

Zdroj obrázka:

Autor: Liga Cerina / Shutterstock.com