Poznáte rôzne druhy prevodoviek a elektromotorov pre priemysel?

Ostatní

Prevodovka, motor, prípadne elektromotor, to sú zariadenia, ktoré si väčšinou spájame s automobilmi. Aj v priemysle a rôznych odvetviach hospodárstva je však potrebná kvalitná pohonová technika.

V priemysle to nie je o manuáloch, či automatoch

Častokrát je v takýchto odvetviach oveľa náročnejšie naplniť požiadavky zákazníka pre jeho zložité aplikácie. Zoberte si už len to, koľko rôznych prevodoviek (tých mechanických) je. Nie je to ako v automobiloch, že máte na výber dve možnosti, manuálnu alebo automatickú prevodovku.

Prevodovky pre priemysel sa delia na niekoľko druhov, napríklad šnekové prevodovky, špeciálne prevodovky do ťažkých prevádzok, či závitovkové, ktoré samé o sebe majú množstvo poddruhov. Potrebujete závitovkovú prevodovku s čelnou predlohou, čelnú paralelnú, kužeľo-čelnú alebo dokonca kombinovanú? Správny dodávateľ nájde riešenie pre všetky vaše požiadavky, nech sú akokoľvek náročné.

Aby mala prevodovka s čím pracovať, je potrebný motor. Napríklad aj ten elektrický

Samozrejme, na začiatku vôbec musí nejaký mechanický pohyb vzniknúť. Ak má vzniknúť z elektrickej energie, túto premenu obstarávajú spoľahlivé elektromotory. Tie sa taktiež odlišujú v prevedení a konštrukcii.

Záleží od toho, či potrebujete elektromotor na jednosmerný, či striedavý prúd. Tie pre jednosmerný môžu byť ďalej 1 alebo 3 fázové. Rovnako pre jednosmerný aj striedavý prúd existujú aj brzdové motory s brzdami, či špeciálne vysokoefektívne motory, alebo napríklad ohňovzdorné motory podľa certifikátu Atex, ktoré sú nutnosťou v nebezpečnom prostredí.

Spoločne s prevodovkami a ostatným ústrojenstvom majú elektromotory spoločné však to, že čím je náročnejšia aplikácia, kde majú byť využité, tým sú požiadavky na ich spoľahlivosť a vysokú efektivitu vyššie. Očakáva sa predsa, že si „odpracujú“ dlhú dobu, takže výber pohonovej techniky by nemal byť len o najideálnejšom type pre danú aplikáciu, ale aj o vysokej kvalite jednotlivých súčiastok.

Zdroj obrázka:

Autor: Italy3d / Shutterstock.com