Skúšali ste niekedy včelí peľ? Toto sú jeho účinky, skladovanie a dávkovanie

Ostatní

Aj keď cez leto na hmyz skôr nadávame (hlavne na komáre a iné druhy, ktoré sa nám počas vetrania „sťahujú“ do našich domácností), je tu minimálne jeden druh, na ktorý nedáme dopustiť. Viete, o ktorý hmyz ide?

Včely nám nedávajú len med

Ak ste tipovali včely, tak presne tie sme mysleli. Sú pre planétu veľmi dôležité a naviac nám dávajú rôzne produkty, ktoré sú pre nás veľmi prospešné. Samozrejme, najčastejšie si od včiel vychutnávame sladký včelí med.

Kto by nemal rád med? Je sladký a chutný a o jeho účinkoch ani nemusíme hovoriť, pozná ich každý. Veď kto sa niekedy neliečil medom, keď mal problémy s hornými dýchacími cestami? Alebo aspoň nepoužíval med ako podporu liečby nariadenej lekárom?

Med však nie je to jediné, čo vďaka včelám máme. Obľube sa teší aj včelí peľ. Aj keď nutno povedať, že s ním nemá skúsenosť také množstvo ľudí ako s medom. To však nič nemení na fakte, že je taktiež veľmi prospešný pre ľudský organizmus.

Aj včelí peľ sa oplatí užívať

Včelí peľ sa používa na zlepšenie imunity, pri klimakterických problémoch, ochoreniach prostaty, či pri redukcii opuchov kĺbov a končatín. Má antibiotické účinky, stimuluje myšlienkovú činnosť, zlepšuje chuť do jedla, spomaľuje rôzne procesy, ktoré majú vplyv na prejavy starnutia a zvyšuje energiu.

Treba však vziať do úvahy, že už po roku uskladnenia stráca trištvrte svojich vlastností a tak je dobré ho skonzumovať do jedného roka. Ako ho skladovať? Na tmavom a suchom mieste pri teplote nižšej ako 20°C. Je potrebné ho chrániť pred slnkom, svetlom a vlhkosťou. Nasáva totižto vlhkosť (a pachy) z ovzdušia.

Ideálne dávkovanie včelieho peľu je jedna kávová/čajová lyžička denne po dobu zhruba jedného mesiaca. Potom je potrebné urobiť si týždňovú prestávku a cyklus môžete opakovať počas celého roka.

Zdroj obrázka:

Autor: Vova Shevchuk / Shutterstock.com