Vinylová podlaha alebo drevené parkety? V čom sa odlišujú?

Ostatní

Ak si odmyslíme laminátové podlahy, dve najobľúbenejšie podlahové krytiny by boli zrejme vinyl a drevo. Vinyl je relatívne mladý druh podlahy, ktorý pred rokmi výrazným spôsobom „zamával“ dominanciou laminátových podláh. Drevo je naopak overená klasika.

Vinylová podlaha toho znesie veľa. Takže ju môžete bez obáv použiť aj v kúpeľni

Vinylové podlahy priniesli na trh, ktorému vtedy dominovali podlahy laminátové, v prvom rade vodeodolnosť. Tým pádom získali širšie možnosti využiteľnosti, keďže napríklad vinylovú podlahu Herringbone si môžete dať kľudne aj do kúpeľne.

Samozrejme, oproti laminátovým podlahám zaplatíte za vinyl vyššiu sumu. Avšak v porovnaní s drevenými parketami, s ktorými chceme v tomto článku vinyl porovnávať prioritne, je to stále nižšia suma. Taktiež čistenie vinylovej podlahy je jednoduchšie.

Vinylové podlahy sú v porovnaní s drevenými parketami tiež odolnejšie voči povrchovej deformácií a zafarbeniu. Avšak keď sa predsa len vinylová podlaha opotrebuje, s najväčšou pravdepodobnosťou ju budete musieť kompletne vymeniť.

Drevené parkety vám môžu vydržať navždy. Stačí k tomu starostlivosť a prípadné opravy

Kvalitné drevené parkety sú väčšou investíciou, ktorá sa vám však môže vrátiť v prípade, že budete riešiť opravu podlahy. Ako sme spomenuli pri vinyle aj napriek vysokej odolnosti môže prísť vekom vážnejšie opotrebovanie a vtedy to zväčša končí komplet novou podlahou.

Drevené podlahy sa oveľa jednoduchšie (a aj lacnejšie) opravujú, takže sa pri nich nemusíte báť ani väčšieho poškodenia. Ak sa o drevené parkety budete patrične starať, dokážu vydržať neuveriteľne dlho. A to isté platí aj o ich dizajne, keďže drevené parkety sú nadčasové. Vytvárajú taktiež luxusný dojem, čo zvýši hodnotu nehnuteľnosti pri prípadnom predaji.

Zdroj obrázka:

Autor: REDPIXEL.PL / Shutterstock.com