Vôňa domova. Ako na ňu?

Ostatní

Každý, kto otvorí vchodové dvere s kvalitnou nerezovou kľukou do svojho domu, chce cítiť príjemnú vôňu, pretože dáva domovu to správne kúzlo a harmonickú atmosféru. Každý má rád trochu inú vôňu a existuje hneď niekoľko možností, ako vôňu do domu dostať.

Osviežovače vzduchu

Jednou z možností, ako môžete do domova dostať vôňu, sú osviežovače vzduchu. V obchodoch nájdete veľké množstvo rôznych osviežovačov, či už na baterky alebo do zásuvky a podobne. Môžete vybrať akúkoľvek vôňu, ktorá vám je príjemná a len ju umiestnite niekam do domu. Pravda je, že tieto vône môžu byť finančne nákladné, pretože nové náplne niečo stoja a podobne. Avšak existujú prístroje, na ktorých si nastavíte frekvenciu, ako často alebo kedy má vôňu vypustiť, aby napríklad nestriekala vôňa zbytočne, keď v dome nikto nie je.

Vonné oleje

Ďalšia možnosť je použiť vonné olejčeky, ktoré majú nielen príjemnú vôňu, ale taktiež môžu mať liečivé účinky. Napríklad existujú vonné oleje, ktoré vám môžu pomôcť s kašľom, škrabaním v krku, uvoľniť upchanou nádchou alebo vám môžu pomôcť pri únave a bolestiach hlavy, záleží na tom, aký olejček použijete. Olejček môžete len tak nakvapkať na nejakú textíliu, napríklad na vankúš, ktorý máte na pohovke. Rovnako ho môžete nakvapkať napríklad na sušené kvety, ktoré umiestnite do sklenenej misy a to bude to zároveň slúžiť ako dekorácia. Okrem toho existujú aj difuzéry, do ktorých sa dáva voda spoločne s vonným olejom, zapnete ich do zásuvky alebo pod nimi rozpálite sviečku a prevonia vám celý dom.

Vonné sviečky

Niekedy stačí, keď si doma zapálite vonnú sviečku a razom máte doma kúzelné prostredie, voňavé a hrejivé zároveň. Pravda je, že sviečku si môžete zapáliť iba, ak ste doma, pretože nechávať zapálenú sviečku a odísť z domu je veľmi nebezpečné. Aj keby ste jej nechali plávať na vode, stále vám môže chytiť celý dom, pretože sa môže stať, že plameň zapáli napríklad záclonu alebo podobne. Pokiaľ použijete sviečku, vždy na ňu dohliadajte a nenechajte ju zapálenú, keď pôjdeme z domu von.

Korenie to urobí za vás

Veľmi jednoduchou a efektívnou možnosťou, ako môžete dostať do domu príjemnú vôňu, je zmes korenia, ktorú môžete naaranžovať opäť do sklenenej misy a nechať ako dekoráciu napríklad v obývačke. Každý si môže dať to, čo mu vonia, ale medzi najbežnejšie aromatické korenie patrí napríklad škorica, badián, klinčeky a podobne. Môžete ich doplniť aj sušenými citrónmi, jednak to vyzerá pekne a jednak citrón dodá osviežujúcu vôňu. Pravda je, že korenie nie je tak aromatické ako vonné oleje, ale dostanete do domu jemnú vôňu, ktorú pri vstupe do domu ucítite.

Káva je tiež aromatická

Ak ste milovníci kávy, potom ju môžete použiť na prevoňanie vášho domova. Opäť stačí, keď zrnká kávy nasypete do nejakej sklenenej misy alebo nejakej inej nádoby a ona vám prevonia celý dom. Je to veľmi jemná vôňa, na ktorú si pomerne rýchlo zvyknete, ale pri vstupe do domu ju budete vnímať.

Každý chce cítiť príjemnú vôňu, keď vstúpi do domu, ale každému vonia niečo iné.