Požiar dokáže byť veľkou katastrofou nech vznikne kdekoľvek. V prírode, vo firemných priestoroch, či v ľudských obydliach. Obzvlášť, čo sa týka rôznych firiem a prevádzok, riziko je naozaj veľké. Okrem toho najdôležitejšieho, ľudských životov, totižto ide aj o niekoho živobytie.
Na prvom mieste musí byť snaha o bezpečnosť
Legislatíva však ochranu pred požiarmi neberie na ľahkú váhu a tak je každej fyzickej a právnickej osobe, ktorá vlastní alebo má v prenájme prevádzkové priestory, udelená zákonná povinnosť predchádzať vzniku požiarov preventívnymi prehliadkami a odstraňovaním prípadných nedostatkov. Pokuta za neplnenie si tejto povinnosti sa pritom môže vyšplhať takmer až na 17 000€.
Nehovoriac o tom, že poisťovne nič nevyplatia pokiaľ nebola ochrana pred požiarmi dostatočne zabezpečená. Pochopiteľne by však legislatíva a poisťovne nemali byť hlavným dôvodom, prečo sa o ochranu pred požiarmi zaujímať. Ide predsa o bezpečnosť a aj o majetok.
Nedovoľte, aby vás pri vzniknutom požiari zaskočili nefunkčné hasiace prístroje
Samozrejme, požiar môže vzniknúť aj napriek tomu, že ste urobili všetko možné, aby ste jeho vzniku zabránili. Preto je jednou zo súčastí ochrany pred požiarmi aj pravidelná a dôkladná kontrola hasiacich prístrojov. Pretože ak aj vznikne požiar a viete o ňom ešte v zárodku, kedy by bolo možné jeho efektívne uhasenie ak vám zlyhá technika, požiaru nebude nič brániť, aby sa rozšíril.
Takáto kontrola sa vykonáva raz za 12 mesiacov, prípadne ak to určí výrobca prístroja, raz za 24 mesiacov. V závislosti od typu prístroja by sa mala raz za 3 alebo 5 rokov vykonávať aj tlaková skúška, ktorá dokáže odhaliť zníženú funkcionalitu prístroja. Samozrejmosťou je potrebná dokumentácia o kontrole, či prípadnej oprave.
Zdroj obrázka:
Autor: A_stockphoto / Shutterstock.com