Je skákanie na trampolíne pre deti bezpečné? Takto áno!

Hobby & bydlení

Skákanie na trampolíne sa teší medzi mladými ľuďmi veľkej obľube a asi nenájdete dieťa, ktoré by vynechalo príležitosť sa v peknom počasí dosýta vyblázniť na trampolíne, keď nejakú zbadá. Ak chcete zabezpečiť, aby táto činnosť nebola pre vašich potomkov nebezpečná, nepodceňujte príslušenstvo k trampolínam a dodržiavajte niekoľko zásad, ktoré znižujú riziko zranení a pádov.

Dodržiavajte bezpečnostné pokyny od výrobcu

V prvom rade je dôležité brať upozornenia výrobcu vážne a dbať na dodržiavanie bezpečnostných pokynov. Deti, najmä tie najmenšie, by na trampolíne nemali skákať bez dozoru dospelej osoby. Keď sme už pri skákaní, nezabúdajte ani na to, že aj veľkosť trampolíny má vplyv na to, koľko detí na nej môže naraz skákať. Tie malé sú určené len pre jednu osobu, dve a viac detí by sa na nej mohli zraniť.

Ak chcete mať na záhrade trampolínu, na ktorej môže bezpečne skákať viac detí, zaobstarajte si trampolínu s priemerom aspoň tri metre, aby mali deti dostatok priestoru na vlastný pohyb.

Takisto neprekračujte hmotnostný limit uvádzaný výrobcom, aby ste nepoškodili či neroztrhli skákaciu plochu. Nemenej podstatné je aj správne umiestnenie trampolíny. Nie je vhodné postaviť ju na tvrdý povrch, ako napríklad betón či dlažba. Vhodnejšie je postaviť ju na tráve a ukotviť ju, aby v nepriaznivých poveternostných podmienkach náhodou nenapáchala škody.

Nepoužívajte trampolínu bez ochrannej siete

Ochranná sieť na trampolíne plní svoj účel a chráni skákajúce deti pred tým, aby pri hre vypadli na zem. Vždy preto radšej skontrolujte, či je správne a dostatočne pevne upevnená, či nie je náhodou na niektorých miestach roztrhnutá a keď sú deti dnu v trampolíne, zapnite vchod.

Ak sa stane, že je ochranná sieť poškodená, vymeňte ju za novú, roztrhnutá neposkytne dostatočnú ochranu. Bezpečná hra vašich ratolestí je predsa na prvom mieste. Pri kúpe novej ochrannej siete si nezabudnite všímať, pre trampolínu s akým priemerom je určená, aby ste si vybrali správne. Hľadajte takú, ktorá je vyrobená z materiálov odolávajúcim poveternostným vplyvom a UV žiareniu, aby vám slúžila čo najdlhšie. Najčastejším materiálom na výrobu ochrannej siete je polyetylén s gramážou okolo 100 g/m2, ktorá spoľahlivo odolá priamemu slnku aj počasiu.

Je veľmi praktické, ak má ochranná sieť zips v kontrastnej farbe, aby deti mohli ľahko a rýchlo nájsť východ. Vhodné je aj to, ak je vstup do trampolíny v tvare písmena L, aby sa deťom ľahšie vstupovalo a vystupovalo z trampolíny.

Výmenou poškodených častí predĺžite životnosť trampolíny

Ak časom na vašej trampolíne zbadáte poškodené časti, nemusíte nutne celú trampolínu vyhadzovať a hneď kupovať novú. Častokrát stačí investovať pár desiatok eur a vymeniť poškodené časti. Okrem ochrannej siete sa zvykne občas poškodiť skákacia plocha, či už kvôli mechanickému poškodeniu, alebo vplyvom poveternostných podmienok a slnečného žiarenia.

Nahradenie roztrhnutej skákacej plochy za novú nie je vôbec zložité a je aj cenovo dostupné. Hľadajte skákaciu plochu, ktorá je kompatibilná pre rozmery konštrukcie vašej trampolíny a uprednostnite kvalitné prevedenie z odolného polypropylénu. Dbajte na to, aby bol okraj viacnásobne prešitý pevnými a odolnými niťami, aby nová skákacia plocha dlho vydržala.

Na konštrukcii trampolíny nájdete aj oceľové tyče, na ktorých býva upevnená ochranná sieť. Tie sú kvôli bezpečnosti obalené materiálom z mäkkej peny, no trvalé vystavenie priamemu slnku spôsobí, že časom stráca obal svoje pôvodné vlastnosti a začne sa rozpadať. Vtedy je čas na výmenu penového obalu, aby aj naďalej plnil svoj účel a chránil deti pred vznikom hrčí a modrín. Ak nezoženiete pôvodný obal, poslúži napríklad aj izolácia na vodovodné rúry.

Bohaté príslušenstvo k trampolínam na hop-sport.sk vám umožní udržiavať vašu záhradnú trampolínu vo výbornom stave na dlhú dobu.