Na čo si dávať pozor pri modernizácii priemyselného osvetlenia?

Hobby & bydlení

To, že moderné LED osvetlenie je lepšie a úspornejšie, sa vie už roky. Aj napriek tomu však bolo možné stále nájsť v mnohých priemyselných halách zastarané svetelné zdroje. Modernizácia priemyselného osvetlenia je však investícia, ktorá sa dokáže pomerne rýchlo vrátiť.

Čo by mali spĺňať nové svietidlá?

Vo veľkom začali firmy uvažovať nad modernizáciou svojho osvetlenia až vplyvom rastúcich cien elektrickej energie. Ak sa to týka aj vašej firmy, prinášame vám niekoľko rád, ktoré vám môžu s modernizáciou priemyselného osvetlenia pomôcť.

Čo sa samotných svietidiel týka, možno bude pre niekoho prekvapením, že najskôr vám odporučíme sa pozrieť na korpus svietidiel. V ideálnom prípade by mal byť z tlakovo liateho hliníka, prípadne z plechu (musí byť však kompletne uzavretý). Do vnútra sa totiž okrem vlhkosti nemôže dostať ani prach, či hmyz.

Samotné LED diódy a zdroje by mali byť od renomovaných výrobcov. Vyhnite sa podozrivo lacným výrobcom, za kvalitu je skrátka nutné si niečo priplatiť. Známkou kvality môže byť aj záruka, ktorú poskytuje predajca. Ak je aspoň 5 rokov, máte istotu, že nepôjde o nejaké „šmejdy“. Dôležitá je aj správna farba svetla. Pri priemyselnom osvetlení sa zvyčajne používa farebnosť v rozmedzí 3500 – 4500 K.

A čo predajca svietidiel?

Pri spomínaní záruky sme už spomenuli predajcu. Dostatočne dlhá záruka však nie je jediná vec, ktorú by mali svietidlá od dobrého predajcu mať. Ponúkané svietidlá a ich balenie by mali byť taktiež štítkované.

Samozrejme, predajca by vám mal vypracovať odborný návrh osvetlenia s dodržaním platných noriem a potrebných certifikátov. Okrem cenovej ponuky by vás mala zaujímať aj kalkulácia úspor, aby ste vedeli, či sa vám modernizácia priemyselného osvetlenia od daného predajcu skutočne oplatí.

 

Zdroj obrázka:

Autor: WATCH_MEDIA_HOUSE / Shutterstock.com