Pre spokojné bývanie v bytových domoch nestačí mať len podľa svojich predstáv zariadený byt. Dôležité je aj dobré susedské spolunažívanie. Obzvlášť so susedmi, ktorých máte bezprostredne vo svojej blízkosti.
Aj na hrúbku akustickej izolácie si dávajte pozor
Jednou z najčastejších príčin sváru medzi susedmi v bytovkách je nadmerný hluk niektorého z obyvateľov. Obzvlášť skoro ráno, keď väčšina obyvateľov ešte spí, či neskôr večer, keď už sa všeobecný ruch v bytovke utlmí, sa každé, čo i len trochu silnejšie zvuky dokážu prenášať naprieč poschodiami a bytmi niekedy až v prekvapivej miere.
Ako tomu zabrániť? A obzvlášť, keď s niektorými hlučnými susedmi sa nedá rozumne rozprávať? V takých prípadoch pomôže jedine kvalitná akustická izolácia „kritických“ stien vo vašom byte. Našťastie je v súčasnosti na trhu množstvo materiálov, medzi ktorými dokážete nájsť ideálnu akustickú izoláciu vášho bytu.
Pri riešení akustickej izolácie totižto nezáleží len na tom, koľko decibelov dokáže izolovať, ale aj na jej hrúbke. Bolo by totižto jednoduché použiť tú najhrubšiu a najúčinnejšiu akustickú izoláciu, ale výrazne by ste si tým mohli ubrať z priestoru na bývanie. Nájdenie ideálneho kompromisu medzi účinnosťou a hrúbkou je preto pri riešení akustickej izolácie kľúčové.
S hlučnými susedmi nad vami to je ťažšie
Okrem toho, že si môžete akusticky izolovať stenu, cez ktorú do vašej domácnosti preniká nechcený hluk, to isté môžete urobiť aj so stropom. Tu si však je potrebné uvedomiť, že efekt nebude úplne dokonalý.
Ak si vy akusticky izolujete strop, zabránite tým prieniku reči, kriku, či zvukov z televízie. Avšak stále tu bude hluk z kráčania, dupotu, prípadne posúvania stoličiek. Ten sa dá vyriešiť jedine kročajovou izoláciou, samozrejme pod podlahou susedov nad vami, ale o tom samozrejme vy nerozhodujete. Môžete však byť solidárny k vašim dolným susedom a pri rekonštrukcii svojej podlahy myslieť zase na ich komfort.
Zdroj obrázka:
Autor: BearFotos / Shutterstock.com