Ručné dokrmovanie papagájov je veľmi častý a osvedčený spôsob, ako odchovať mláďatká týchto exotických vtákov. Najčastejšie je dôvodom postupné a nenásilné privykanie na človeka od najútlejšieho veku vtáčika. Nezriedka však môže ísť aj o nútené umelé dokrmovanie papagájov, keď sa rodičia nie sú schopní postarať o svoje potomstvo. Uistite sa, že dokrmujete správne a odchovajte zdravé a životaschopné papagáje.
Ako správne dokrmovať papagáje
Pri ručnom dokrmovaní papagájov sa odporúča mláďatá vyberať z hniezda a zakrúžkovať ich vo veku približne 3 týždne. V ideálnom prípade sa počas prvých dní a týždňov o mláďatká starajú priamo rodičia. Akonáhle ich však z hniezda vyberiete, rodičovskú zodpovednosť preberáte na seba. Preto platí, že čím skôr s dokrmovaním začnete, tým dlhšie ho budete musieť vykonávať.
Kŕmenie dokrmovacou zmesou pre papagáje je spravidla potrebné opakovať každé 2-3 hodiny, a to dokonca aj v noci. Až približne po siedmich dňoch je mláďatko natoľko vyvinuté, že dokáže vydržať od neskorého večera do včasného rána. Ručné dokrmovanie obyčajne trvá 3 mesiace, niekedy trochu menej. Po uplynutí tohto času by už papagáj mal byť schopný kŕmiť sa sám a vy ste vďaka svojej starostlivosti a trpezlivosti získali prítulného a krotkého domáceho miláčika, naučeného na človeka a jeho ruky.
Iba ručné kŕmenie papagájov nestačí
Na to, aby papagáj robil radosť a príjemnú spoločnosť novému majiteľovi po celé nasledujúce roky, však iba dokrmovanie nestačí. Isteže, kvalitné krmivo, správna teplota, množstvo a pravidelné podávanie sú veľmi dôležité, veľa majiteľov však zabúda na jednu dôležitú vec. Ak chcete, aby ste odchovali papagája, ktorý vám bude doslova zobkať z ruky, nezabúdajte sa mu venovať.
V prípade, že neviete, ako začať, prihovárajte sa mu. Jemne a opatrne sa dotýkajte, môžete ho pohládzať a zároveň mu opakovať jeho meno. Mláďa bude cítiť teplo z vašej dlane a upokojujúce hladkanie mu pomôže zbaviť sa stresu. Čoskoro sa začne na tieto chvíle tešiť a vyhľadávať ich, preto sa s ním maznajte a rozprávajte čoraz častejšie.
Zásady pre umelé dokrmovanie papagájov
- Na podávanie zmesi na dokrmovanie anduliek či iných druhov papagájov je ideálna striekačka. Umožňuje kontrolu prijatého množstva potravy.
- Striekačku jemne vkladajte do zobáčika z ľavej strany, prípadne zo stredu, aby nedošlo k deformácii mäkkých častí zobáka.
- Zmes vypúšťajte zo striekačky pomaly, aby nedošlo k uduseniu. Mláďatko musí byť schopné všetko krmivo prehltnúť.
- Zmes podávajte vždy čerstvo pripravenú, zohriatu na 40° C.
3 najbežnejšie chyby pri ručnom kŕmení papagájov
Príliš horúca zmes na dokrmovanie
Zmes na dokrmovanie by mala mať teplotu, ktorá pripomína teplotu zmesi podávanej priamo matkou mláďaťa. Táto teplota sa pohybuje okolo 40 °C. Problém vzniká, ak mláďaťu podáme príliš horúcu zmes, ktorá môže spôsobiť popálenie hrvoľa. Nebezpečná je aj nerovnomerne zohriata zmes, napríklad s pomocou mikrovlnky. Aby ste predišli nežiaducim komplikáciám s odumieraním popálených častí hrvoľa, zmes vždy pred podávaním dôkladne premiešajte a skontrolujte jej teplotu na viacerých miestach.
Nesprávna alebo zle zvolená dokrmovacia zmes
Tento problém pomerne ľahko odhalíme vďaka zdravotným príznakom, ktoré ho sprevádzajú. Môže sa objaviť hnačka, zápcha, nechutenstvo alebo apatia. Na trhu sú dostupné rozličné dokrmovacie zmesi, ktoré sú vzhľadom na svoje zloženie určené pre jednotlivé výživové požiadavky exotických vtákov.
Môžete si tak vybrať, či potrebujete napríklad Zmes na ručný odchov loriov alebo Zmes na ručný odchov mláďat papagájov náročnejších na tuky, resp. na energetickú hodnotu krmiva a mnohé dalšie. Samozrejme, zmes na dokrmovanie papagájov si môžete namiešať aj sami, pokiaľ však nie ste v tomto smere odborník, podobné experimenty vám radšej neodporúčame.
- Prekrmovanie
Prekrmovanie zmesou na ručné kŕmenie môže mať za následok dilatáciu, teda rozšírenie žalúdka. Vzniká najmä vtedy, ak chovateľ nevie, koľko krmiva by mal papagáj prijať a tak ho často prekŕmi. Samotný papagáj totiž žerie, kým mu dávate, nakoľko nemá pocit zasýtenia. Ak neviete, koľko krmiva by mal prijať ktorý papagáj, overte si to v príslušných tabuľkách pri danom druhu a dosiahnutom veku.