Hovorí sa, že štrikovanie (alebo ak chcete pletenie) a háčkovanie sú takou jogou pre mozog. Ak sa vo voľnom čase venujete týmto činnostiam alebo sa tým dokonca živíte, môžete byť rada, keďže mimo iného je to skvelá prevencia pred rôznymi ochoreniami mozgu, ktoré vás môžu stretnúť vo vyššom veku.
Ak už merino poznáte, určite viete, aký skvelý je to materiál
Doteraz ste to neskúšala, ale zaujali sme vás a rozhodla ste si kúpiť kvalitnú merino vlnu na pletenie a naučiť sa túto činnosť, ktorá kedysi patrila k bežným zručnostiam mnohých žien? Merino vlnu nespomíname náhodou.
Ak obľubujete turistiku, zrejme vám merino netreba predstavovať. Tento špeciálny druh vlny, ktorý pochádza z rovnomenného plemena oviec, je pre svoje vlastnosti obľúbený hlavne pri výrobe turistického oblečenia.
Nepoznáte merino vlnu a tak neviete o akých vlastnostiach hovoríme? Skvelo odvádza pot od pokožky, je priedušná a dokonca aj nehorľavá. Oblečenie z merino vlny využijete celoročne. Jedinou nevýhodou môže byť, že ľudí s citlivejšou pokožkou môže pichať, ale to neznamená, že pre takýchto ľudí nie je merino vhodné. Len je potrebné, aby našli oblečenie z dostatočne jemnej merino vlny.
V čom je rozdiel?
Merino vlna je vhodná na štrikovanie aj háčkovanie. Aký je vlastne rozdiel medzi štrikovaním (pletením) a háčkovaním? Čo sa techniky týka, štrikuje sa pomocou 2 (a viacerých) ihlíc, ktorými sa tvoria 2 základné očká, hladko a obratko. Háčkuje sa (prekvapivo) háčikom, ktorý je vždy len 1. Očiek má však háčkovanie viac: retiazkové a pevné očko, krátky, polodlhý, dlhý a dvojitý stĺpik.
Háčkovanie sa vo všeobecnosti považuje za jednoduchšie a rýchlejšie. Ak budete vedieť spomínaných 6 očiek, uháčkujete skoro čokoľvek. Avšak na háčkovanie je potrebné väčšie množstvo priadze ako na štrikovanie.
Zdroj obrázka:
Autor: goffkein.pro / Shutterstock.com