Zaujímavosti o Bratislave

Cestování

Bratislava je hlavné mesto Slovenskej republiky, to vie každý z nás. Toto mesto ale, ako každé iné má svoje zaujímavosti. Možno niektoré z nich poznáte a možno sa o niektorých dozviete teraz. Ako dobre poznáte naše hlavné mesto?

Najbližšie hlavné mestá

Bratislava je od Viedne vzdialená len 60 km. Ide tak o najmenšiu vzdialenosť medzi dvoma hlavnými mestami v Európe. Pokojne si môžete odbehnúť na večeru alebo kávu do hlavného mesta inej krajiny.

Dve krajiny v susedstve

Väčšina hlavných miest iných štátov leží viac v strede krajín. Bratislava je ale jediné hlavné mesto, ktorého susedmi sú hneď dve krajiny a to Rakúsko a Maďarsko.

Najhustejšie obývaná štvrť

Najväčšie sídlisko Bratislavy je Petržalka. A nejde len o najväčšie sídlisko ale aj o najhustejšie obývanú mestskú štvrť v celej strednej Európe. Ak sa vám zdá Petržalka príliš zaľudnená byt na predaj v Bratislave nájdete aj v menej obývaných oblastiach mesta.

Bratislava a New York

Ak sa vám zdá naše hlavné mesto veľké stále ide v porovnaní s veľkomestami sveta o malé mesto. New York je 10 krát väčší ako Bratislava (niekde môžete nájsť aj údaj 20 krát väčší). Kým v New Yorku žije cca 8,5 miliónov ľudí v Bratislave to je len niečo málo nad 500 tisíc.

Ufo nad mestom

Známou dominantou hlavného mesta je aj vyhliadková veža a reštaurácia Ufo. Lietajúci tanier sa nachádza na moste SNP a je vo výške 95 metrov. Výhľad je naozaj nádherný a nezabudnuteľný (dohľad 100 km) a môžete nazrieť, vďaka blízkosti ďalších krajín aj do Maďarska či Rakúska.

Výborný výhľad je ale aj z iných miest Bratislavy. Napríklad v bytovom komplexe v Jégého aleji nájdete aj Danubius, bytový dom, ktorý by mal mať až 26 poschodí. Čím vyššie poschodie, tým krajší výhľad na mesto.

Nobelova cena

Hovorí vám niečo meno Philipp Eduard Anton von Lenard? Alebo Filip Lenard? Tento človek sa narodil v Bratislave a v roku 1905 získal Nobelovu cenu za objavenie katódových lúčov.