Nájdite spôsob, ako prekonať strach zo šoférovania

Cestování

Aj keď šoférovanie je dnes veľmi potrebné vzhľadom na absenciu dopravných spojov do niektorých lokalít, niektorí ľudia aj napriek tomu, že majú vodičský preukaz majú strach zo šoférovania. O to horšie, keď sa jedná o ľudí, ktorí sú od auta závislí a potrebujú ho na to, aby sa mohli prepraviť z domu do práce.

Ak máte v peňaženke medzi dokladmi vodičský preukaz a máte strach zo šoférovania, ako tento strach prekonať a začať opäť jazdiť?

Skúste ísť na parkovisko s niekým blízkym, kto šoféruje

Na začiatok vám odporúčame vyskúšať základné veci, ako rozbiehanie, cúvanie, parkovanie, pozdĺžne parkovanie niekde na parkovisku s niekým blízkym, ktorý šoféruje. Blízkosť osoby, ktorej dôverujete a o ktorej viete, že vám môže poradiť, je veľmi dôležitá na prekonanie strachu.

Nájdite si parkovisko, kde by ste si tieto základné veci mohli potrénovať a keď získate sebavedomie, môžete skúsiť ísť na cesty. Aj keď ste chodili do autoškoly, na začiatok ste išli najprv na parkovisko, nie?

Jazdite, keď sú cesty prázdnejšie

Ak už ste nadobudli sebavedomie tým, že ste sa naučili dobre rozbiehať a parkovať, skúste ísť na cesty. Odporúčame vám ísť na cesty, keď sú prázdnejšie, čiže určite nie v piatok poobede, alebo v pondelok ráno. Najlepší čas, kedy si zajazdiť na prázdnejších cestách, je nedeľa ráno, či doobeda.

Vtedy máte možnosť vyskúšať si aj inak kritické križovatky. V prípade, že vám niečo nebude jasné, môžete sa spýtať osoby, ktorá bude s vami a ktorá šoféruje. Je to lepšie, ako keby mal pri vás sedieť inštruktor z autoškoly. Mnohým práve prítomnosť cudzej osoby spôsobuje strach a dôsledkom toho robia na cestách viac chýb.

Ak ale chcete jazdy pod odborným dohľadom a máte dobré skúsenosti s inštruktorom z autoškoly, oslovte konkrétne autoškoly a zistite si, či neponúkajú náhodou kondičné jazdy. Tie sú prevažne určené pre tých, ktorí by sa chceli zdokonaliť v šoférovaní a prekonať strach zo šoférovania. Na kondičných jazdách sa inštruktor bude venovať len vám a tomu, čo vám nejde.

Zdroj obrázka:

Autor: Estrada Anton / Shutterstock.com