Overené tipy, ako zabrániť extrémnemu zvýšeniu interiérovej teploty v lete

Ostatní

Aj keď vysoké letné teploty sme toto leto ešte nemali, pripraviť sa na ne môžeme už aj teraz. Veľké horúčavy nemajú radi takmer všetci, no v porovnaní s daždivým počasím, ktoré bolo u nás posledné týždne, je to menšie zlo.

Ak vás ale každý rok trápia vysoké teploty v interiéri, prezradíme vám overené triky, ako zabrániť extrémnemu zvýšeniu interiérovej teploty.

Vetrajte len zavčas rána

Ak nechcete, aby sa vám teplota v interiéri zvyšovala, odporúčame vám vždy vetrať skoro ráno. Ak viete, že na nasledujúce dni hlásia horúčavy, je potrebné vstať o piatej, či šiestej hodiny ráno a vyvetrať celú domácnosť.

Akonáhle budete vetrať skoro ráno, keď teplota vonku ešte nie je vysoká, v interiéri vymeníte teplý vzduch za čerstvý chladný. Akonáhle vyvetráte, okná pozatvárajte. Cez deň musia byť okná zatvorené, ani mikrovetranie nesmie byť.

Takto zabránite prenikaniu horúceho vzduchu do interiéru a vzduch tak bude po celý deň dýchateľný.

Zatemnite miestnosti

Po vyvetraní je potrebné všetky miestnosti zatemniť. Pomôcť vám môže dobrá tieniaca technika, prevažne žalúzie a závesy, ktoré nájdeme vo väčšine domácnosti. Ak máte žalúzie, zastierajte žalúzie proti slnku. Slnečné lúče nesmú prenikať do interiéru, aby nezvyšovali interiérovú teplotu.

Pri vetraní je ale veľmi dôležité dávať pozor na to, aby vám teplý vzduch vznikajúci pri varení neprenikal do všetkých miestností. Keď varíte, zavrite interiérové dvere do kuchyne a zabezpečte odsávanie pár. V horúčavách sa odporúča piecť a variť teplé jedlá minimálne. Ak máte terasu, či balkón, skôr grilujte práve tam. Teplý vzduch a výpary z varenia a pečenia zbytočne nezvyšujú interiérovú teplotu.

Ak chcete miestnosť rýchlo schladiť, odporúčame vám na pevné miesto pred ventilátor postaviť misku s kockami ľadu. Stačí zapnúť ventilátor a budete cítiť úľavu.

Zdroj obrázka:

Autor:  Antonio Guillem / Shutterstock.com