Náhrady za vaše vytrhnuté zuby

Uncategorized

Bolesť zubov patrí bezpochyby medzi tie najnepríjemnejšie. Rovnako ako návšteva zubára nie je vo všeobecnosti obľúbenou činnosťou ani ak máte toho najpríjemnejšieho zubára, či zubárku. Strach z bolestivých zákrokov a dobre známy nepríjemný zvuk zubnej vŕtačky sú pre množstvo ľudí nočnou morou.

Trhania sa obáva každý

Ako sme však už povedali v úvode, bolesť zubov býva častokrát neznesiteľná a tak netreba podceňovať starostlivosť o ne. K tomu patria aj pravidelné preventívne prehliadky u vášho zubára. Na nich môže zubár včas odhaliť hroziaci problém, ktorý by mohol pri dlhšom neriešení viesť až k trhaniu zubov alebo odbornejšie, k extrakcii.

K tej dochádza v rôznych situáciach. Najčastejšie kvôli nadmernému poškodeniu zubu, kedy ho už nie je možné zachrániť. Takéto poškodenie však môže nastať aj pri predchádzajúcom neodbornom ošetrení a preto by ste sa pri výbere svojho zubára nemali riadiť len výškou poplatkov, keďže horší zubár vám niekedy môže spôsobiť problémy, ktoré budú oveľa nepríjemnejšie, ako len minuté financie na zubnú starostlivosť.

Existujú však aj iné príčiny, pre ktoré je treba „trhať“. Môže ísť o periapikálny nález, fraktúru alebo traumu zubu, či jeho patologické prerezávanie, alebo nemožnosť ošetriť koreňový systém.

Vďaka korunkám a mostíkom môžete mať aj naďalej krásny chrup

Nech už dôjde k extrakcii zubu z akýchkoľvek príčin, po jej vykonaní prichádzajú na rad kvalitné zubné náhrady. Tie sa používajú v prípadoch, keď kvôli rozsiahlejšiemu poškodeniu zubu nie je možné využiť fotokompozitnú výplň (čiže bielu plombu). Vtedy sa využívajú hlavne zubné korunky a zubné mostíky.

Zubná korunka sa zhotovuje v laboratóriu tak, aby sa dala osadiť na vyliečený vlastný zub. Vďaka tomu získate nielen funkčný, ale aj prirodzene vyzerajúci a farebne jednotný zub.

Zubný mostík je náhrada jedného alebo viacerých chýbajúcich zubov, ktorá je nasadená na dvoch alebo viacerých vlastných zuboch. Skladá z takzvanej pilierovej konštrukcie, ktorá fixuje mostík k vlastným zubom a medzičlenov, ktoré funkčne a esteticky nahrádzajú stratené zuby.

Zdroj obrázka:

Autor: Kamil Macniak / Shutterstock.com