Miesta, na ktoré by ste si mali dávať väčší pozor pri upratovaní kuchyne

Hobby & bydlení

Kuchyňa je miesto, kde sa varí a preto je pochopiteľné, že práve v kuchyni a jedálni je problém udržiavať poriadok každý deň. Každá správna gazdinká, pani domácnosti má svoj systém upratovania a používa iné čistiace prostriedky. V kuchyni sú ale miesta, na ktoré by sme si mali dávať väčší pozor pri upratovaní. O ktoré miesta sa jedná?

Nepravidelné čistenie sporáka

Voda, para, mastné fľaky – pri nesprávnom a nepravidelnom čistení sporáka môžete počítať s hrdzavením mriežky a vytváraním mastných plôch. Používajte na to určené prípravky a pravidelne čistite nielen mriežku, ale aj celú plochu sporáka. Mastnota sa na stenách usádza neustále, preto to rozhodne nepodceňujte.

Po pečení je potrebné nechať dvierka sporáka otvorené, aby vzniknuté pary vyprchali a nezrážali sa. Mokré plochy, ktoré neutriete, môžu začať hrdzavieť.

Ak sa vám pokazí ohrievacie teleso do sporáka, môžete ho vymeniť za iné ohrievacie teleso do sporáka. Ak ale nebudete pravidelne čistiť a nebudete dávať pozor na zrážanie pár, riskujete zhrdzavenie moderného sporáka. Sporák nie je lacná záležitosť, preto je potrebné si ho chrániť.

Údržba varnej dosky

Pri upratovaní kuchyne by sme si mali dávať pozor aj na údržbu varnej dosky. V prípade sklokeramickej dosky vám bude stačiť klasická jemná handrička, ktorá nepoškriabe povrch sklokeramickej varnej dosky. Na fľaky od prstov môžete použiť klasickú okenu. Takto sa vám podarí odstrániť klasické dúhové fľaky.

Ak nechcete používať chemické prípravky, použite klasický kuchynský ocot.

Nezabúdajte ale na to, že sklokeramickú dosku je potrebné umývať jedine za studena, inak riskujete, že vám doska praskne. Ak vám niečo prskne počas varenia, opatrne tekutiny zotrite utierkou, ale pozor, aby ste sa nepopálili a nepripálili si utierku.

Ak používate kvalitnú značku kuchynských spotrebičov Beko, je vysoká šanca, že sa vám podarí nájsť Beko náhradné diely.

Plynové dosky tiež umývajte. Odstráňte plynové mriežky a umyte celý povrch plynovej dosky. Pozor však na to, aby ste pri umývaní neznehodnotili plynové horáky.

Zdroj obrázka:

Autor: Africa Studio / Shutterstock.com