Akné a bradavice patria medzi najčastejšie dermatologické problémy. Ako si s nimi poradiť?

Zdraví & krása

Zatiaľ čo akné je vnímané v prvom rade ako problém dospievajúcich, bradavice nie sú nezvyčajným javom ani v neskoršom veku. Každopádne ani akné ani bradavice na svojom tele nevítame s radosťou. Čo teda robiť ak sa ich chceme zbaviť?

Štyri metódy liečby akné 

Je pravda, že akné sa najčastejšie vyskytuje počas puberty, keďže kvôli hormonálnym výkyvom tohto obdobia sa zvyšuje produkcia mazu, ktorý upchá vývody mazových žliaz a tie sa zapália. Pretrvať však môže až do dospelosti, prípadne sa v nej znova objaviť.

Spúšťačov akné je viacero, medzi tie najčastejšie patrí používanie nevhodnej kozmetiky. Preto aj prvý krok účinnej liečby akné spočíva v tom, že pacientovi sa odporučí pozrieť na používanú kozmetiku a v prípade potreby ju vymeniť.

Medzi konkrétne metódy liečby potom patria najmä tieto štyri: liečba LED lampou, pri ktorej sa využívajú antibiotické účinky modrého LED svetla v kombinácii s benzoyl peroxidom, hĺbkový chemický peeling, pri ktorom sa zošúpe rohovinová vrstva pokožky, otvoria sa póry a zjemnia nerovnosti, CO2 resurfacing, čo je označenie pre zbrúsenie povrchových vrstiev kože pomocou ablačného CO2 laseru, ktorý zároveň povzbudzuje tvorbu kolagénu a taktiež technológia intenzívneho pulzného svetla (IPL), ktoré rozkladá baktériu spôsobujúcu akné.

Dve metódy na odstránenie bradavíc 

A aké metódy sa používajú na efektívne odstránenie bradavíc? Zaužívaným spôsobom je kryoterapia, čiže odstraňovanie bradavíc tekutým dusíkom. Tkanivo bradavice sa zmrazí na teplotu hlboko pod nulou.

Modernejšou a lepšou metódou (ak je možné ju použiť) je využitie už spomínaného CO2 laseru. Bradavica sa pomocou neho buď vyreže, vtedy ide o laserovú excíziu, alebo sa tkanivo bradavice vypáli. V takom prípade hovoríme o evaporácii laserom.

Zdroj obrázka:

Autor: Tattoboo / Shutterstock.com